ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

16 Νοε 2015

ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Τη Δευτέρα 5/10  πραγματοποιήσαμε στο προαύλιο του σχολείου την αναπαράσταση μιας Ολυμπιάδας .  Η  εκδήλωση έγινε στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού . Οι μαθητές της Στ΄ τάξης πραγματοποίησαν την αφή της Ολυμπιακής φλόγας υπό τον ήχο της επίκλησης στο θεό Απόλλωνα , η φλόγα με τους λαμπαδηδρόμους άναψε στο βωμό του σταδίου , ενώ προηγουμένως οι μαθητές παρέλασαν , με συμβολικό τρόπο ,κατά ηπείρους  και πήραν τη θέση τους στο στάδιο . Κατόπιν έδωσαν το όρκο των αθλητών κι άρχισαν οι αγώνες . Οι νικητές των αγωνισμάτων στεφανώθηκαν με τον κότινο  ενώ πολλά χειροκροτήματα απέσπασαν οι μαθητές που πραγματοποίησαν συμβολικά αγώνες για τους Παραολυμπιακούς .

Την επίβλεψη των αγωνισμάτων είχε ο γυμναστής του σχολείου κ. Τσιούρβας Χριστόδουλος ενώ την ευθύνη της εκδήλωσης , το σχεδιασμό  και την επιμέλεια του ήχου είχε ο δάσκαλος της ΣΤ΄ τάξης κ. Αλεξανδρής Γεώργιος .